Folkloro ansamblis „Spigėns”

Telšių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ įkurtas 2005 m. lapkričio mėnesį.  Subūrė kolektyvą ir jau daug metų vadovauja Diana Bomblauskienė. Šiuo metu kolektyve muzikuoja apie 15 žmonių, trijų kartų atstovai. Smagu, kad ansamblio veikloje dalyvauja keletas šeimų, jaunimas. Labiausiai džiugu, jog visus jungia bendras pomėgis, kad norisi dainuoti labai senas žemaičių dainas, šokti šokius, kuriuos šoko mūsų probočiai po darbų, nuo saulėlydžio iki saulėtekio.

Kolektyvas aktyvus XIX a. žemaičių folkloro propaguotojas. Kai kurie ansamblio nariai jau beveik trisdešimt metų savo laiką mielai leidžia su autentiška daina, šokiu, muzika, kai kurie – su nuostaba ir džiaugsmu atranda folkloro žavesį. O visi kolektyvo nariai kartu, be išimties, yra spigiai (išvertus iš žemaičių kalbos, spigis – gyvas, judrus žmogus). Tai viena iš ansamblio pavadinimo prasmių . O kita… Spiginas – tai sala Biržulio ežere (Telšių rajonas). Šioje saloje rastas akmens amžiaus kapinynas, kurie taip retai aptinkami visoje Europoje. Ten palaidoti mūsų krašto žmonės, gyvenę beveik prieš 8-9 tūkstančius metų. Galime tik spėlioti kaip žemaičiai vadino šią salą – Spigins, ar Spigėns… Na, o jei, koncerto ar vakaronės metu, mums pavyksta „spiginti“ muzikavimu taip, kaip kartais spigina saulė, ar šaltis žiemą, tai jaučiamės pakylėti ir labai dėkingi klausytojams už supratimą ir įvertinimą.

Koncertai ir vakaronės – ansamblio mylimiausias užsiėmimas ir tikslas. Juk niekaip kitaip žmonės negali išmokti tokių šokių kaip „klecka“, „lelinderis“, „gransvers“, „ubladė“ ir dar daugybę kitų senų autentiškų žemaitiškų šokių… Malonu kartu dainuoti tęstines, ypatingos melizmatikos turinčias žemaitiškas dainas. 

2015 m. pakiliai atšventėme ansamblio 10 metų sukaktį. Dalyvauta įvairiuose folkloro festivaliuose Lietuvoje, Lietuvos dainų šventėse, įvairiose varžytuvėse, šalies miestų ir miestelių šventėse, pristatytas žemaičių folkloras Vokietijoje. Dalyvauta Lietuvos televizijos laidoje „Duokim garo“. Nuo 2012 m. kiekvienais metais kolektyvas vyksta į tradicinę Užgavėnių šventę Rumšiškėse. 2016 m. Alytuje, Lietuvos kalbos instituto organizuotose varžytuvėse, Tarmių metams pagerbti, kolektyvas tapo nugalėtoju. Ansamblis aktyviai užsiima edukacine veikla su jaunimu, koncertuoja, veda vakarones mokyklose. „Spigėns“ romansų programa skambėjo ne tik Telšiuose ir rajone, bet ir Kelmėje, Raseiniuose, Plungėje, Tauragnuose, Pakražantyje, Kazlų Rūdoje, Šiauliuose ir kitur. Įrašytas romansų CD.

Ansamblio siekiai: plėsti dainų, romansų repertuarą, mokytis naujų senų šokių, groti autentiškais instrumentais, dėvėti autentišką XIXa. pabaigos žemaičių rūbą…

„Spigėns“ „vizitinė kortelė“ – smagumas, nuoširdumas, paprastumas. Paprasti, bet ne prasti…mylintys ir mylimi.

Ansamblio vadovė Diana Bomblauskienė